5. mail 2022 toimub Eesti Kunstiakadeemias konverents «Eiffeli tuletornid»
Mis on ühist Eiffeli tornil, New Yorgi Vabadussambal ja Ristna tuletornil? Kes ei teaks 1889. aastal Pariisi maailmanäituse auks valmistatud Eiffeli torni või kujur Auguste Bartholdi poolt algselt Pariisis kavandatud ja siis 1886. aastal New Yorgis pidulikult avatud Vabadussammast? Märksa vähem on aga teada fakt, et samuti on Pariisis kokkumonteeritavatest metallelementidest toodetud ja 1874. aastal Hiiumaal Dagerorti neemel püstitatud Ristna tuletorn. Lisaks Valguselinna päritolule ja märgilisele tähendusele on kõik need ehitised juba algselt kavandatud ka tuletornidena. Võib olla üllatav, et kõikide nende konstruktsioonide valmistamisega on seotud kuulus prantsuse insener Gustave Eiffel.
15.00–15.45 Vincent Guigueno «Paris, capitale des Phares» (Pariis, tuletornide pealinn)
Vincent Guigueno on kirglik faroloog, kunagine Pariisi Meremuuseumi restauraator ja mitmete tuletorniteemaliste raamatute autor. Erilist tähelepanu on ta pööranud prantsuse 19.–20.saj. mereohutuse praktikate uurimisele. «Au service des phares» Presses universitaires de Rennes, 2001. «Le tour du monde en 80 phares» E/P/A Hachette, 2019. Ettekanne on prantsuse keeles, eestikeelse tõlkega.
15.45–16.30 Myriam Larnaudie-Eiffel «Les aspects techniques et esthétique dans l’œuvre de Gustave Eiffel» (Gustave Eiffeli loomingu tehnilised ja esteetilised aspektid)
Myriam Larnaudie-Eiffeli ettekanne tõotab tulla eriti põnev just selle pärast, et lisaks huvile arhitektuuripärandi vastu on tegemist Gustave Eiffeli 4. põlve otsese järeltulijaga ning ADGE (Association des Descendants de Gustave Eiffel) esinaisega. Ajaloolise Bordeaux metallsilla säilitamise eestvõitlejana käsitleb tema loeng eelkõige Eiffeli loomingu esteetilisi ja tehnilisi aspekte üldisemalt. Ettekanne on prantsuse keeles, eestikeelse tõlkega.
16.30–17.15 Indrek Laos «Eestimaa randade metalltuletornid ja Eiffeli pärand»
Indrek Laos on tegevarhitekt arhitektuuribüroos Flux Projekt, alates 2020 täiendab ta oma muinsuskaitse alaseid teadmisi EKA doktoriõppes. Ettekanne heidab valgust Eesti randade tuletornide ja ennekõike 19. saj teise poole metalltuletornide põnevale ajaloole ning selle arhitektuuripärandi legendaarsetele sidemetele Gustave Eiffeli loominguga. Ettekanne on eesti keeles.
Konverentsi raames on EKA fuajees üleval pop-up näitus «Eiffeli tuletornid». 1.–21. mai 2022 on avatud näitus «Ristna Eiffel» Tuuletorni elamuskeskuses Hiiumaal. Installatsioon tuletornide originaalgraafikast ja fotod – Indrek Laos.